Fotografia chrztu świętego, Warszawa

Przyjęcie przez dziecko sakramentu chrztu świętego, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu maluszka. To również piękna, rodzinna uroczystość, będąca niekiedy pierwszym spotkaniem dziadków z wnuczką bądź wnukiem. Zdjęcia z tego dnia będą stanowiły jedną z najistotniejszych rodzinnych pamiątek, dlatego warto wybrać fotografa na chrzciny, który zatrzyma w kadrach chwile warte zapamiętania.

Wybór fotografa na chrzest nie jest łatwy, szczególnie jeśli zdjęcia są dla Ciebie istotne i lubisz za ich pomocą przywoływać wspomnienia. Dlatego, by ułatwić Ci podjęcie decyzji, w tym artykule opiszę najistotniejsze kwestie dotyczące reportażu z chrztu.

dziecko po przyjęciu sakramentu chrztu w kościele w Warszawie

 

Jak wygląda reportaż z chrztu?

To, jaki kształt przybierze relacja z dnia chrztu w największym stopniu zależy od Waszych potrzeb i oczekiwań. Reportaż z chrztu może być relacją z samego przyjęcia sakramentu w kościele wzbogaconą o rodzinne zdjęcia po mszy. Jeśli jednak masz takie życzenie, może zaczynać się już w momencie przygotowań Waszym domu, a kończyć na zdjęciach z rodzinnego obiadu.

Warto zastanowić się nad tym, jakie momenty najbardziej chcemy zatrzymać w kadrach i porozmawiać o tym z zatrudnionym fotografem, by wiedział na co zwrócić szczególną uwagę tego dnia. Może kupiliście wyjątkowo piękną świecę, którą chcecie mieć na zdjęciu? Poświęciliście dużo czasu na wystrój sali? A może na chrzest z bardzo daleka przyjedzie ciocia, którą bardzo chcielibyście sfotografować z maleństwem? O każdym takim życzeniu warto powiedzieć wybranemu fotografowi na chrzest, by mógł spełnić Wasze fotograficzne marzenia!

przygotowania do chrztu - fotograf chrzest Warszawa

chrzest święty - zdjęcia w kościele w Warszawie

stół przygotowany na przyjęciu po chrzcinach

 

Zdjęcia z chrztu w domu

Jeśli decydujecie się na poszerzenie reportażu z chrzcin o zdjęcia w domu, fotograf uwieczni także Wasze przygotowania do wyjścia.

I tutaj ponownie liczą się przede wszystkim Wasze potrzeby. Mogą to być pełne przygotowania, jak również zrobione na spokojnie rodzinne zdjęcia w domowych pieleszach.

By uniknąć stresu i pośpiechu, w momencie przyjścia fotografa rodzice często są już w pełnej gotowości. Fotoreportaż skupia się natomiast na ubieraniu maluszka. Fotograf na chrzest uwieczni także detale, takie jak ubranko, świeca, czy szatka. Wykona również zdjęcia z obecną w domu rodziną – rodzicami, dziadkami, chrzestnymi, rodzeństwem.

zdjęcia z rodzicami w czasie przygotowań do chrztu w domu - fotograf na chrzest warszawa

zdjęcia z dziadkami w czasie przygotowań do chrztu w domu - fotograf na chrzest warszawa

rodzieństwo w czasie przygotowań do chrztu w domu, warszawa

 

Zdjęcia z chrztu w kościele

Relacja z sakramentu chrztu świętego w kościele obejmuje cała mszę ze szczególnym uwzględnieniem uwiecznienia najważniejszych momentów: polania główki, naznaczenia znakiem krzyża, zapalenia świecy, nałożenia szatki.

Doświadczony fotograf na chrzest czuwa również w innych momentach i zatrzymuje w kadrach dodatkowo niepowtarzalne momenty, wykonuje zdjęcia rodzinne w ławkach, a także po mszy – w zależności od warunków i pogody na tle ołtarza lub przed kościołem.

Poza zdjęciami maluszka z rodzicami i chrzestnymi lubię również wykonać zdjęcie grupowe, na którym widać całą rodzinę uczestniczącą w chrzcinach – macie wtedy pewność, że każdy znajdzie się przynajmniej na jednym zdjęciu 🙂

chrzest w kościele - fotograf na chrzciny warszawa

zdjęcie rodzinne po chrzcie w kościele - fotograf na chrzciny Warszawa

zdjęcia rodzinne pod kościołem po chrzcinach w Warszawie

Zdjęcia z chrztu w restauracji

Obiad w restauracji po przyjęciu przez dziecko sakramentu chrztu to bardzo rodzinny czas. Radość towarzysząca takiemu spotkaniu jest warta uwiecznienia, dlatego wiele rodzin decyduje się na pakiet zawierający również reportaż z przyjęcia.

W odniesieniu do tej części reportażu oczekiwania są najbardziej zróżnicowane. Niektórzy chcą, aby efektem reportażu były jedynie niepozowane ujęcia, innym z kolei bardzo zależy na pozowanych zdjęciach z dziadkami, chrzestnymi oraz innymi gośćmi obecnymi na miejscu. Warto przedyskutować z fotografem swoje oczekiwania, by mógł je spełnić i po imprezie dostarczyć materiał, z którego będziecie zadowoleni 😊

tort na chrzest

fotograf na chrzest warszawa

.

Pomysły na zdjęcia z chrztu

Czy w takim razie zatrudniając fotografa na chrzest trzeba mieć swoje pomysły na zdjęcia z chrztu? Moim zdaniem zupełnie nie, w końcu to fotograf jest od tego, by jak najpiękniej ukazać ten ważny dla Was dzień. W moim odczuciu, poza dokładną obserwacją i podążaniem za przebiegiem wydarzeń, jest również kilka kadrów, które powinny być zaaranżowane przez fotografa:

 1. Zdjęcia po mszy świętej na tle ołtarza z rodzicami i chrzestnymi. Jeśli czas i warunki na to pozwalają, również zdjęcie grupowe wszystkich gości na tle ołtarza bądź kościoła.
 2. Zdjęcia detali – od ubranka dziecka, przez świecę i szatkę, aż po chrzcielnicę i paschał w kościele. Uwiecznienie tych elementów na zdjęciach pozwala na pełniejsze opowiedzenie historii i nadanie jej kontekstu.
 3. Krótka sesja z rodzicami w czasie przyjęcia – pokazanie Was razem w tym dniu, już rozluźnionych po głównej części uroczystości będzie piękną pamiątką.
 4. Zdjęcia pozowane dziadków z maleństwem w czasie przyjęcia, ponieważ dziadkowie bardzo lubią postawić sobie taką pamiątkę w ramce 😉
 5. Zawsze też pytam Was, czy są jakieś zdjęcia, na których szczególnie Wam zależy i jeśli tak, oczywiście spełniam Wasze fotograficzne prośby i marzenia 🙂

fotograf chrzest warszawa

Jak zrobić dobre zdjęcia na chrzcie? Poradnik dla rodziców i chrzestnych

Obecność na chrzcie fotografa, który posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie, znacznie zwiększa szanse na stworzenie pięknej pamiątki z tego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że efekt reportażu zależy od wielu czynników, takich jak np. kolory oraz oświetlenie w kościele czy na sali, w której odbędzie się przyjęcie. Są jednak aspekty, w których można pomóc fotografowi, by zdjęcia wyszły tak dobre, jak to tylko możliwe przy danych warunkach.

 • w kościele warto pojawić się trochę wcześniej, żeby zająć pierwsza ławkę – zdjęcia wyjdą wtedy ładniejsze, bez obcych ludzi na pierwszym planie. Nie masz możliwości przyjść przed czasem? Poproś chrzestną lub dziadka, by zajął Wam ławkę 🙂
 • pamiętaj, by gesty związane z udzielaniem sakramentu (znak krzyża, nałożenie szatki, zapalenie świecy) wykonywać spokojnie i bez pośpiechu. Takie podejście pozwoli fotografowi nie tylko na zatrzymanie tych chwil w kadrze, ale również na znalezienie najlepszej perspektywy na ich ukazanie

zdjęcia z chrztu Warszawa

 • najważniejszy moment – polewanie główki to ułamki sekund na wykonanie dobrego zdjęcia. Bardzo ważne jest, żeby w tym czasie nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby zasłonić kadr. Jeśli jest taka możliwość, dobrze ustawić się tak, by zrobić miejsce fotografowi. Od współpracy w dużej mierze zależą efekty zdjęć 🙂

fotograf chrzest warszawa

Czy warto brać fotografa na chrzest?

Jeśli zależy Ci na tym, by zdjęcia z chrztu Twojego dziecka były wyjątkową i piękną pamiątką, odpowiedź brzmi: tak. Zatrudnienie fotografa na chrzciny rozwiązuje wiele problemów, o których możemy zapomnieć w ferworze przygotowań. Jakich? Oto moja subiektywna lista:
 1. Fotograf na chrzcinach to pewność, że w kadrach zatrzymasz wszystkie najważniejsze momenty. Spojrzenie z boku doświadczonego fotografa, pozwoli zauważyć chwile, które innym mogą umknąć uwadze.
 2. Zatrudnienie fotografa na chrzest zdejmuje stres z wujka, siostry, czy innego członka rodziny oddelegowanego do wykonania zdjęć. Nie każdy chce być obarczony odpowiedzialnością robienia zdjęć z chwil, które są niepowtarzalne, nawet jeśli ma telefon z rewelacyjnym aparatem 😉
 3. Fotograf dysponuje doświadczeniem i sprzętem, by zapewnić zdjęcia wysokiej jakości. W kościołach panują często trudne warunki oświetleniowe, co przekłada się na jakość zdjęć. Doświadczony fotograf poradzi sobie w ciemnym i zatłoczonym kościele, a  Ty otrzymasz piękne, wysokiej jakości fotografie!
 4. Aby fotografować w kościele, należy mieć do tego odpowiednie uprawnienia. Fotografowie, którzy wykonują reportaże z chrztów, posiadają legitymacje ukończenia kursu liturgicznego. Dokument ten należy okazać księdzu przed mszą.
 5. Wynajęcie profesjonalnego fotografa na chrzciny to otrzymanie pełnej usługi – od konsultacji, poprzez reportaż, selekcję i edycję zdjęć, kończąc na niepowtarzalnej jakości albumach i wydrukach fotografii. Rodzicom małych dzieci często brakuje czasu na zajęcie się odbitkami, w efekcie – zdjęcia pozostają zapomniane na dyskach. Wydruki od fotografów pozwolą zdjęciom żyć jeszcze długo po uroczystości!

zdjęcia chrztu w kościele - fotograf na chrzciny Warszawa

 

Fotograf na chrzest Warszawa – cena

Cena wykonania reportażu z chrztu zależy od wielu czynników:

 • zakres reportażu (sam chrzest, chrzest + przygotowania, przygotowania + chrzest + przyjęcie)
 • czas pracy fotografa
 • liczba ujęć w pakiecie
 • dodatki do pakietu (wydruki, albumy)
 • doświadczenie fotografa

Lista oczywiście nie jest pełna, pominęłam temat kosztów, które ponosi fotograf, by móc wykonać dla Ciebie usługę 😉

W moim wypadku cena reportażu z chrztu rozpoczyna się od 600 zł, a z pełną ofertą moich usług możesz zapoznać się klikając tutaj.

Jeśli tak jak ja, lubisz gdy zdjęcia są jak najbardziej naturalne, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Mieszkam w Warszawie i to właśnie tutaj i w jej okolicach wykonuję sesje zdjęciowe i reportaże.

rodzina na przyjęciu po uroczystości chrztu świętego - fotograf na chrzciny warszawa - zdjęcia chrzest cena

 

 

| Fotograf chrzest Warszawa | Fotograf na chrzciny Warszawa |

|Zdjęcia z chrztu Warszawa | Fotograf na chrzest Warszawa | Fotograf chrzest Warszawa cena |